Are you interested in a specific item?
Our consultant will demonstrate it online and provide answers to all your questions.
You do not need
to turn on the camera

Description

Reversible two-sided Spine Balance anatomical mattress - above the medium firmness level - for everyone who cares about back health and prefers a firm sleeping place. Suitable for people with problems in the lumbosacral region of the spine.

Spine Balance features:

 • 11-zone independent Special Adaptive System spring block adjusts to the forms of the body and supports the spine “pointwise” in an anatomically correct position, relieves muscle tension;
 • natural coconut fibre evenly distributes the load on the whole surface of the mattress;
 • comfort system with anti-microbe impregnation normalises the blood circulation and improves the sleep quality;
 • MediFoam box increases the anatomical effect of the mattress.
Extended 10-year warranty (when purchased with the protection cover)!

The advantages of the Spine Balance mattress:

 • endures heavy loads;
 • no weight limits;
 • improved hygiene of the sleeping place;
 • hypoallergic.
Mediflex Spine Balance: healthy back is the key to a beautiful posture!

Features

 • Type

  Spring with a spring block

 • Height

  21

 • Sleeping place

  Single
  width from 60 to 120 cm

  Three-quarter beds
  width from 120 to 140 cm

  Double
  width from 140 to 200 cm

 • Hardness

 • The weight load

 • Features

  two-sided two sides have the same firmness level, but the mattress is reversible

 • Intended for

 • Filling

  Natural coconut Natural coconut fibre is a lignified fibre obtained from the mesocarp of coconut palm nuts

 • Number of springs

  550 explicitly affects the body support; the more springs there are – the better is the pointwise support of the body

 • Collection

 • Spring block

  Pocket is a block of independent springs, each placed in a separate pouch, which sensitively responds to even the slightest movement. This ensures that the springs work autonomously and are compressed independently of the adjacent springs. Mattresses with the Pocket spring block ensure the orthopaedic effect and natural positioning of the spine.

 • Zonality

  11-zone independent spring block adapts to the body and supports the spine pointwise in an anatomically correct position, relieves muscle tension and accelerates the process of falling asleep

 • Mattress layers

  3

 • Warranty, years

  2

 • Brand

 • Dimensions

Materials and design

Coconut coir

Mattresses made of coconut coir are durable, not susceptible to rot and mold, do not absorb moisture and odors, and prevent the appearance of dust mites.

Mediflex Comfort System

The cover is made of high-quality knitted fabric, as well as hypoallergenic Hollotech fibers and Mediflex foam. The unusually soft, highly elastic, wear-resistant knitted fabric is treated with a special impregnation, which prevents dust mites or mould from forming. It has high hygienic qualities. Silver ions create an antimicrobial effect and also help prevent unpleasant odors. In addition, this composition helps relieve muscular tension and promotes complete relaxation. The unique tear-off stitching technology does not constrict blood vessels and allows blood to circulate normally even during prolonged sleep, regardless of position. Creates improved air exchange. Has a micro-massage effect. Improves tremoregulation.

Product reviews

4,7

for reviews 6 people

89%

5 review

0%

0 review

10%

1 review

0%

0 review

0%

0 review
+ Leave a review

Laima

Lielisks matracis. Es ilgu laiku meklēju sev piemērotu matraci - ne mīkstu un ne cietu. Askonas veikalā es apgūlos uz visiem, kas bija uz vietas, un, tiklīdz es apgūlos tieši uz šī, uzreiz to iemīlēju. Man ir mazs svars un problēmas ar muguru, jostasvietā. Šis matracis ir ideāli piemērots manai mugurai, muguras lejasdaļa neliecas, guļot uz tā. Es arī nopirku spilvenu Immuno, tas izrādījās pārāk augsts, tāpēc, ja jūs esat maza auguma, ar maziem pleciem, jums ir jāņem S izmēra spilvens.

Helpful review? 2

Mārtiņš

Matracis ir ļoti ērts priekš muguras. Mēreni ciets. No trūkumiem - mazliet par zemu, čaukst kaut kā nepatīkami)) un smarža, es ceru, pazudīs.

Helpful review? 11

Jānis M.

Pateicos menedžeriem Askona veikalā, kas palīdzēja izvēlēties matraci. Mēs guļam un nevaram beigt priecāties par šo pirkumu. Rekomendēju šo modeli visiem, kam sāp mugura

Helpful review? 19

Марго

Купили матрас,после посещения магазина. Ощущения комфортности,в меру мягкий и в меру жёсткий. Оптимальное решениеОчень довольны Спасибо за такой чудо матрас

Helpful review? 0

Līga

Labdien, es nopirku šo matraci 2020. gada februārī. Pirms pirkšanas izlasot daudzus šī modeļa pārskatus un īpašības, es bez šaubām nolēmu ņemt šo konkrēto matraci, jo tika teikts, ka matracis maksimāli mazina mugurkaula un muguras sāpes. Pirmais iespaids pēc pirmās nakts ir skarbs. Es pat biju sarūgtināta. Bet nolēmu nekrist panikā un gulēt vēl. Un jau 2 nakti es jutos lieliski: nav sāpju, ne smaguma sajūtas mugurā. Un no personīgajām sajūtām es pamanīju, ka neatkarīgi no tā, cik vēlu es eju gulēt, no rīta es varu viegli piecelties un ir sajūta, ka esmu labi izgulējusies. Tāpēc esmu ļoti apmierināta ar matraci.

Helpful review? 7

Reinis

Šis modelis man ļoti patika, es tieši gribēju izvēlēties cieto matraci, jo man ir problēmas ar muskuļu un skeleta sistēmu (1. grupa), tāpēc svarīga ir vienmērīga ķermeņa pozīcija miega un atpūtas laikā. Kad piezvanīju uzņēmumam Askona, es runāju ar operatoru vārdā Andrejs. Viņš pieklājīgi un kompetenti ieteica šo matraci. Esmu pilnībā apmierināts ar matraci, tas tika piegādāts laikā, ļoti labi iztur mana ķermeņa slodzi (105kg), guļu taisni, neiespiežos tajā, muskuļi un mugurkauls atslābinās. Pēc vienas nakts miega uz šī matrača spastisko krampju skaits tika samazināts uz pusi. Esiet veseli!

Helpful review? 18
Are you interested in a specific item?
Our consultant will demonstrate it online and provide answers to all your questions.
You do not need
to turn on the camera

Mattress SPINE BALANCE

Size

653 €

Previous price

816 €

Savings

163 €

Are you interested in the product?

You can have the video call with our seller, he will show the product online and answer your questions. You do not need to turn on the camera. Call by video
Фамилия