Are you interested in a specific item?
Our consultant will demonstrate it online and provide answers to all your questions.
You do not need
to turn on the camera

Description

Double-sided anatomical Spine Care matress with micro-massage effect for those who prefer medium firmness. Suitable for people with sedentary life, office workers and those who have to sit for hours at work.

Spine Care composition:

11 - zone block of independent springs Special Adaptive System adapts at the features of the body and supports the spine "pointwise" in an anatomically correct position, as well as helps to relax the muscles;
Medifoam elastic cellular foam maintains muscle tone and elasticity, absorbs odours and resists moisture;
natural coir fibre enhances the anatomical effect of the springs block, as well as evenly distributes the load on the mattress;
comfort system with anti-microbe impregnation improves blood circulation and the quality of sleep;
the box made of MediFoam enhances the anatomical effect of the mattress;

Advantages of Spine Care:

created in cooperation with academician V. Dikul;
free extended 25-year manufacturer warranty (on purchase along with the protection cove);
endures heavy load;
no weight limits;
tall mattress with reinforced perimeter which makes it easier to sit on and stand up from;
improved hygiene of the sleeping place;
hypoallergic.

Mediflex Spine Care - takes care of you while you are sleeping!

Features

 • Type

  Spring with a spring block

 • Height

  24

 • Sleeping place

  Single
  width from 60 to 120 cm

  Three-quarter beds
  width from 120 to 140 cm

  Double
  width from 140 to 200 cm

 • Hardness

  Medium

 • The weight load

  up to 140 kg

 • Features

  two-sided two sides have the same firmness level, but the mattress is reversible

 • Intended for

  For adults

  for couple

 • Filling

  Natural coconut
  Natural coconut fibre is a lignified fibre obtained from the mesocarp of coconut palm nuts

  Foam with micro-massage effect
  a porous, resilient, ultra-strong modern synthetic material in the form of cells.

 • Number of springs

  550 explicitly affects the body support; the more springs there are – the better is the pointwise support of the body

 • Collection

  Top Mediflex

 • Spring block

  Pocket is a block of independent springs, each placed in a separate pouch, which sensitively responds to even the slightest movement. This ensures that the springs work autonomously and are compressed independently of the adjacent springs. Mattresses with the Pocket spring block ensure the orthopaedic effect and natural positioning of the spine.

 • Zonality

  11-zone independent spring block adapts to the body and supports the spine pointwise in an anatomically correct position, relieves muscle tension and accelerates the process of falling asleep

 • Mattress layers

  5

 • Warranty, years

  10

 • Brand

  Sleep8

Materials and design

Coconut coir

Mattresses made of coconut coir are durable, not susceptible to rot and mold, do not absorb moisture and odors, and prevent the appearance of dust mites.

MediFoam ®

Elastic, foam with added Silver ions Ag+. Provides a high degree of comfort, easy to regenerate and has antiseptic action. The Ag+ silver ions are natural protectors against bacteria, eliminate unpleasant odors and excess moisture, prevent unwanted reproduction of bacteria inside your mattress.

Mediflex Comfort System

The cover is made of high-quality knitted fabric, as well as hypoallergenic Hollotech fibers and Mediflex foam. The unusually soft, highly elastic, wear-resistant knitted fabric is treated with a special impregnation, which prevents dust mites or mould from forming. It has high hygienic qualities. Silver ions create an antimicrobial effect and also help prevent unpleasant odors. In addition, this composition helps relieve muscular tension and promotes complete relaxation. The unique tear-off stitching technology does not constrict blood vessels and allows blood to circulate normally even during prolonged sleep, regardless of position. Creates improved air exchange. Has a micro-massage effect. Improves tremoregulation.

Product reviews

4,8

for reviews 13 people

95%

12 review

0%

0 review

4%

1 review

0%

0 review

0%

0 review
+ Leave a review

Violeta

Šiks matracis. Patīkami ciets un tajā pašā laikā mīksts. Un arī ļoti skaists. Nopietns uzņēmums, patīkami sadarboties. Uzklausīja, atrisināja problēmu, nāca pretīm. Nākamreiz, kad b;us jāpēr matracis, obligāti meklēšu to pie Askona.

Helpful review? 4

ANNA

Es nopirku šo matraci, pēc menedžeres Jeļenas ieteikuma. Pēc tam, kad izstāstīju par savām problēmām ar muguru un krūtīm. Jau nedēļu mans ķermenis kategoriski nevēlas no rīta atvadīties no gultas! Vienkārši pārsteidzoša ķermeņa relaksācija Mēs ar kaķi esam ļoti laimīgi!

Helpful review? 8

Svetlana

Es atklāju šo apbrīnojamo matraci 2020 gada martā. Tagad mēs nopirkām otro uz citu dzīvokli. Ideāli piemērots, ja ir muguras sāpes (skolioze). Pietiekami ciets, bet tieši tas, kas nepieciešams, lai atbalstītu visu muguru, ir īpaši labi, ka muguras lejasdaļa "nesasveras". Šķiet, ka tas pielāgojas mugurkaula stāvoklim - ir ērti gulēt uz sāniem, uz muguras un arī uz vēdera. Šis pirkums noteikti ir savas naudas vērts!

Helpful review? 16

Dagnija

Šis jau ir otrs šāds matracis. Mainījām cita ražōtāja matraci, kas bija pirkts sešus gadus atpakaļ. Manuprāt, viens no labākajiem Askonas modeļiem.

Helpful review? 10

Robert

Nopirkām matraci decembrī, ļoti iepatikās: ērts, mugura nesāp, izguļamies labi. Rekomendēju visiem.

Helpful review? 8

Oksana

Lielisks matracis. Ļoti ērts un patīkams. Ļoti labi atbalsta muguru un tās lejasdaļu, kaklu un kopumā visu ķermeni. Mugura vairāk nesa'p, uzlabojusies miega kvalitāte.

Helpful review? 3

Juta M.

Labdien, es pateicos par šo matraci! Ieteica menedžeris sakarā ar to, ka tas ir viens no labākajiem variantiem cilvēkiem, kambieži sāp kājas un mugura. Esmu apmierināta ar matraci, uz tā ir ļoti labi gulēt. Rūpnieciskā smarža ātri izzuda. No šī brīža es ieteikšu šādu matraci saviem draugiem.

Helpful review? 22

Aura

Šo matraci iegādājos pirms mēneša veikalā.Pārdevēja strādāja ar mums pilnā apjomā, palīdzēja izvēlēties matraci, pārvalku, kā arī nopirkām pamatni uz lamelēm. Pateicos viņas ieteikumam par 180-200 izmēru. Matracis jau mēnesi tiek izmantots - ideāla gulēšanas vieta. Jūs pamostaties un nav nekādu sāpju, galva ir svaiga, jūs varat gulēt gan uz murugas, gan uz vēdera. Mums nav tik liels svars (60-80 kg), matracis ir ideāls. Iesaku.

Helpful review? 22

Vitolds

Man bieži ir muguras traumas, un radās jautājums par matrača nomaiņu. Zvanot uz konsultatīvo tālruni ieteica šo konkrēto modeli cilvēkiem, kuriem ir muguras sāpes (man ir trūce iegurņa rajonā). Atbraucām uz veikalu, ietestējām un nopirkām šo modeli. Pirmā nedēļa kaut kā pat nebija ērti gulēt, palika nesaprotama sajūta un saspringums muguras rajonā, bet pēc nedēļas es sāku saprast, ka man kļuva labāk pamostoties un tagad, pēc vairākiem mēnešiem, es noteikti varu teikt, ka matracis ir ļoti labs un palīdzēja man personīgi ... no rīta es pamostos bez sāpīgas stiepšanās un jūtu, ka spriedze, kas mani agrāk satrauca katru rītu ir pazudusi pilnībā. Es nekad neesmu rakstījis atsauksmes, bet ja nu kādam ar līdzīgu problēmu tas palīdzēs.

Helpful review? 11

Aleksejs

Ļoti ilgu laiku mēs mēģinājām izvēlēties un beigu beigās apstājāmies uz Spine Care. Lielisks matracis, prieks gulēt. Ja pamēģināsiet, vairs negribēsiet gulēt ne uz kā cita. Turklāt manai sievai pazuda  muguras sāpes. No rīta pamostamies ar labu garastāvokli. Laika gaitā tas kļuva nedaudz mīkstāks. Iesaku visiem

Helpful review? 9

Eliza

Ļoti ilgi izvēlējāmie, taču izvēle nebija kļūdaina. Šis matracis ir ērts (mans svars ir 50 kg) un vīram (svars 110 kg). Tikai viens jautājums ražotājam: kāpēc matracim nav rokturu? Ir ļoti neērti apgriezt matraci bez tiem.

Helpful review? 5

Māertiņš

Labdien.Pirku šo matraci un gultu Askonā pirms 10 dienām. Man ļoti patīk. Viss piegādāts laikā, samontēts perfekti. Matracim bija smarža, bet tagad jau neko nevar just. Es vēlos pateikt īpašu paldies tirdzniecības menedžerim. Par viņa pacietību un darbu ar kaprīziem klientiem. Jā, un vēl, maniem bērniem jau vairāk kā gadu gulta un matracis no Askonas - nesūdzos.

Helpful review? 10

Jekaterina

Brīnišķīgs matracis, ļoti ērts, iegādāts pirms 5 mēnešiem. Katru nakti mēs baudām veselīgu un kvalitatīvu miegu. Manam vīram pārstāja sāpēt mugura.

Helpful review? 6
Are you interested in a specific item?
Our consultant will demonstrate it online and provide answers to all your questions.
You do not need
to turn on the camera

Mattress Sleep.8 SPINE CARE

Size

731 €

Previous price

812 €

Savings

81 €

Are you interested in the product?

You can have the video call with our seller, he will show the product online and answer your questions. You do not need to turn on the camera. Call by video
Фамилия