80

0% leasing 12 mo.

-30%

Description

Askona Original Pro is a collection of innovative mattresses at affordable prices created for ambitious people for whom the newest technologies have long become an integral part of life.

Original Pro 3. 0 mattress is a comfortable and reliable model, suitable for absolutely everyone who truly appreciates convenience and affordable technologies for the maximum comfort level during sleep.

Askona Original Pro mattresses are equipped with “Hour Glass” spring blocks.
Unique patented “Hour Glass Carbon 180 7-zone” spring formula allows the mattress to withstand a 10 times bigger load compared to other mattresses of the same class. Innovative spring block consists of special close-fitting fabric bags that hold the springs with a non-standard shape - an hourglass shape - which allows the mattress to provide several layers of elasticity and protects it from spring deformation. Individual firmness levels have been developed for different body areas by using carbon-coated wire with 1,8 mm and 1,9 mm diameter. This technology relieves pressure from the spine, tension from the muscles and joints, creates unique conditions for comfortable sleep and relaxation.
Improved Orto Foam Air foam with an enlarged mesh size ensures air circulation within the mattress, as well as perfectly conforms to the anatomy of your body while providing ultimate support of the spine.

A natural layer of coconut fibre, impregnated with a natural latex compound, creates a firm surface, ideal for maintaining proper back health.

The double-sided construction of the mattress is made from two comfort layers with different firmness levels: foam + cotton and coconut + cotton. These technologies allow you to personally choose the desired firmness - from medium level to firm.

The knitted fabric upper comfort layer with viscose threads, quilted on a high-elasticity foam, will impress the admirers of the mattresses with a soft surface but a firm base.
Original Pro 3.0 mattress composition:

* knitted Belgian fabric with viscose, quilted on the polyester padding and high-elasticity foam, is gentle to the touch and delicate surface layer that excludes the possibility of microorganism development;
* Orto Foam Air - moisture resistant and non-toxic foam;
* cotton felt protects the spring block from abrasion and retains the original shape of the mattress;
* 7-zone Hour Glass Carbon spring block (the spring height - 180 mm, number of the springs per sleeping accommodation - 550);
* cotton fibre provides firmness, has good air exchange and possesses anti-bacterial properties;
* perimeter reinforcement with eco-friendly recycled high-density polyurethane Rebond foam;
* lateral part of the mattress is made of breathable 3D mesh.

Extended 5-year warranty (when purchased with the protection cover)!

The advantages of the Original Pro 3.0 mattress:

* withstands intense and prolonged loads;
* comfortable support of the body (550 springs per one sleeping accommodation)
* moisture resistant, non-toxic material;
* two sides with different levels of firmness (upper side - medium firmness level, underside - firm)
* 26 cm thick
* increased service lifespan.

Askona mattresses - the basis for the things important to you!

Features

 • Type

  Spring

 • Height, cm

  26

 • Sleeping place

  Single

  Three-quarter beds

  Double

 • Firmness

  medium

  hard

 • The weight load

  from 140 to 170 kg

 • Features

  versatile

 • Appointment

  For adults

  for couple

 • Filler

  Natural coconut fibre

  High-elasticity Orto Foam

  Natural cotton fibre

 • Number of springs

  550

 • Collection

  Original Pro

 • Состав (Материалы и дизайн)

 • Brand

  Askona

Materials and design

Cotton felt

White cotton felt is an insulating layer that protects the comfort layers from abrasion by the spring unit. Contributes to the proper distribution of the load. Allows to noticeably prolong the service life of the mattress.

Coconut coir

Mattresses made of coconut coir are durable, not susceptible to rot and mold, do not absorb moisture and odors, and prevent the appearance of dust mites.

OrtoFoam ®

Highly flexible, hypoallergenic, artificial material with double cell structure. It adapts most accurately to the anatomy of the body, providing perfect support for the spine and guarantees a balanced microclimate of sleep.

Product reviews

5

for reviews 9 people

100%

9 reviews

0%

0 reviews

0%

0 reviews

0%

0 reviews

0%

0 reviews
+ Leave a review

Artūrs

Pēc 3 mēnešu pastāvīgas gulēšanas uz šī matrača, varu jau objektīvi novērtēt šo pirkumu. Puse ar kokosriekstu ir cietāka, ērtāka, ja patīk gulēt uz muguras. Tiem, kam patīk gulēt uz vēdera vai uz sāniem, labāk der putas, tās ir mīkstākas.

Helpful review? 4

Edīte

Mans vīrs pilnībā uzticēja matrača izvēli man. Viņš teica, ka es varu izvēlēties jebkuru, kas man patīk. Šo matraci ieraudzīju veikalā, apgūlos un uzreiz veicu pasūtījumu ar piegādi. Pēc sajūtām mēs abi esam apmierināti. Mums nepatīk, kad matracis ir ļoti mīksts, tam ir jābūt mēreni cietam, lai gulētu bez diskomforta. Šis matracis ir zelta vidusceļš!

Helpful review? 8

Līva Bāliņa

Es iegādājos šo matraci pagājušajā gadā. Pēc ierastā matrača gulēt kļuva daudz ērtāk. Šķita, ka tas pielāgojas manam ķermenim un nemaz to nejūtu. Izvēle Askonā ir liela un bez menedžera padoma, iespējams, šim interesantajam modelim nebūtu pievērsis uzmanību. Īpašs paldies piegādes dienestam, viņi strādāja ļoti precīzi.

Helpful review? 3

Валерия

купили качественный матрас с пружинами "песочные часы". Очень удобно. Даже если кто-то ворочается, другой не чувствует тряски. Спим 4 мес, не нарадуемся.

Helpful review? 3

Anete

Vecāki man uzdāvināja matraci jaunajai gultai. Tas ir brīnums. Ērti. Mugura nesāp pat pēc dienas pie datora sēdēšanas. Miegs ir ērts. Matracis skaists, izskatās kā pāršūta sega. Vidēji mīksts un vidēji ciets, tieši tāds, kāds man patīk.

Helpful review? 4

Ričards

Ļoti ciets, stingrs, slikti lokās, uz tā guļot rodas sajūta, ka esi vienkārši uz grīdas, bet personīgi man bija vajadzīgs tieši šāds variants. Uz mīkstākiem matračiem jūtu, ka kaut kur iekrītu, ilgstoši nevaru atrast ērtu gulēšanas pozu, un no rīta var sāpēt mugura.

Helpful review? 3

Dana

Kad mans vīrs apguļas, griežas vai pieceļas no gultas, es to pat nejūtu. Nekādu svārstību uz manas matrača puses.

Helpful review? 6

Жанна

Покупкой я довольна. Матрас жесткий как раз для моей спины, но спать удобно, ничего не проваливается и не давит.

Helpful review? 2

Valdis

Nopirku šādu matraci jaunai gultai. Gulta vēl nebija atnākusi, tāpēc matracis tika nolikts tieši uz grīdas. Un pat tā tas šķita daudz ērtāks par veco. Cietības ziņā man likās drīzāk vidēji ciets, bet tas var būt atkarīgs no svara, sveru 130 kg.. Arī matrača izskats priecē, lai gan man tas nav svarīgi. Sajūtas un iespaidi no pirkuma ir patīkamākie un pozitīvākie. Es iesaku. Starp citu, manai sievai arī patika matracis, lai gan viņa bija pret pirkšanu internetā))

Helpful review? 0

0% leasing 12 mo.

Mattresses Exp Original Pro 3.0

Size

440 €

Previous price

629 €

Savings

189 €

Are you interested in the product?

You can have the video call with our seller, he will show the product online and answer your questions. You do not need to turn on the camera. Call by video

Upsale

Фамилия