Premium class

Are you interested in a specific item?
Our consultant will demonstrate it online and provide answers to all your questions.
You do not need
to turn on the camera

Description

The King Koil Greather & Wells Heaven Luxury orthopedic mattress is an exquisite product that is assembled by highly skilled professionals only by hand. Throughout the time of use, it keeps the warmth and love of people who have worked on it, creating a cozy and comfortable sleeping place. It has an average level of firmness, without any weight restrictions. Equally suited to people with different body types.

For the manufacture of the mattress the following materials are used:

 • The seven-zoned Soft Touch Springs spring block, where springs are moving independently of each other. This unique solution allows to achieve an accurate adjustment to any anatomical features of the body, as well as to maintain it in the correct condition during the entire preriod of long rest. Guarantees the uniform distribution of the weight on the entire product's area.
 • Linen cloth is a natural antibacterial material used as a protective layer. It has high thermostatic properties, does not accumulate static electricity. Able to perfectly absorb noise and vibrations.
 • The Comfort Foam is a soft layer of the mattress. The innovation of the presented development is in a significant expansion of the foam pores, which allowed to increase the air flow by 30% compared with the foam of the usual structure. In addition, it eliminates the appearence of moisture, which in itself greatly increases the comfort of sleep. The durable Comfort Foam is guaranteed to create an increased level of elasticity to support the body. The introduction of Airflow technology helps to dissipate heat efficiently and quickly. The process occurs three times faster than in a standard foam, helping to create a favorable sleep microclimate.
 • Strengthening around the perimeter protects the fillers from damage, contributes to the long-term safe use of the spring block and also increases the sleeping area of ​​the mattress by 15%.
 • The cover case is made of Belgium knitware, supplemented with the Comfort Foam double layer and high volume cotton fiber. Soft, pleasant to the touch knitwear has a high degree of ware resistance. High-quality material perfectly passes the air, preventing the penetration of moisture, perfectly keeps the shape.
Extended 10-year warranty (when purchased with the protection cover)!

Advantages of the Greather & Wells Heaven Luxury mattress:

 • made by hand;
 • there are no weight restrictions;
 • safe for health;
 • increased air permeability;
 • efficient, fast heat dissipation;
 • anatomical support;
 • innovative materials;
 • durability.
The King Koil Heaven Luxury mattress is a combination of the elegance of forms and an innovative approach for a healthy, long sleep.
The bases are sold separately, the price is indicated only for the mattress. Please ask our managers for more detailed information.

This mattress model is available in two different color solutions:

Heaven Luxury col2.png


Features

 • Type

  Spring with a spring block

 • Height

  30

 • Sleeping place

  Single
  width from 60 to 120 cm

  Double
  width from 140 to 200 cm

 • Hardness

  Soft

 • The weight load

  from 140 to 170 kg

 • Features

  one-sided
  the mattress is not reversible, with the function of shape restoration, retains its properties throughout the entire period of use

  Pillow Top
  has the "effect of the blissful sleep" and provides orthopaedic support with a soft and velvety sleeping surface

 • Intended for

  For adults

  For teenagers
  from 10 to 19 years old; from 160 to 180 cm

 • Filling

  Natural latex
  a natural elastic material with an open structure and high wear-resistance properties

  Putas Orto Foam
  High-elasticity anatomical Orto Foam is a porous, resilient, ultrastrong modern synthetic material

  felt
  is a thick non-woven textile material made from matted wool. It possesses uniquely low thermal conductivity and good air permeability

  Natural cotton fibre
  excellently absorbs moisture and has good air exchange allowing the skin to breathe

  High-comfort foam
  with the air micro-circulation function prevents moisture formation and provides full air permeability due to rapid and effective heat dissipation

  High-density foam
  is used for mattress construction reinforcement to enhance its durability and increase the sleeping surface up to 15%

  Foam with micro-massage effect
  a porous, resilient, ultra-strong modern synthetic material in the form of cells.

 • Number of springs

  from 2000 explicitly affects the body support; the more springs there are – the better is the pointwise support of the body

 • Collection

  Grether & Wells

 • Mattress colour

  Бежевый

  Серый

 • Spring block

  Pocket is a block of independent springs, each placed in a separate pouch, which sensitively responds to even the slightest movement. This ensures that the springs work autonomously and are compressed independently of the adjacent springs. Mattresses with the Pocket spring block ensure the orthopaedic effect and natural positioning of the spine.

 • Zonality

  7-zone maximally corresponds to the anatomical features of the human body. It distinguishes areas under the head, shoulders, lower back, hips, knees, calves and feet. Each zone in these mattresses provides optimum support for a specific body part. Recommended for people with excessive weight.

 • Mattress layers

  7

 • Warranty, years

  2

 • Brand

  Grether & Wells

Materials and design

Natural latex

A porous, resilient, durable material. Produced from the foamed sap of the Hevea rubber tree. It is thermally stable and antiseptic.

Comfort Foam

Comfort Foam with Airflow technology

Cotton felt

White cotton felt is an insulating layer that protects the comfort layers from abrasion by the spring unit. Contributes to the proper distribution of the load. Allows to noticeably prolong the service life of the mattress.

Product reviews

5

for reviews 6 people

100%

6 review

0%

0 review

0%

0 review

0%

0 review

0%

0 review
+ Leave a review

MĀRTIŅŠ

Nopirkām šo grezno matraci, tagad guļam un nevaram pārstāt priecāties, matracis nav lēts, bet ir tā vērts

Helpful review? 4

Kristaps

Esmu apmieināts, ļoti labs matracis

Helpful review? 1

Annika

Man ļoti patīk gulēt uz šī matrača. Pirktām janvārī, mēs guļam jau vairākus mēnešus un nekad neesam nožēlojuši, ka nopirkām tieši šo. Jā, nedaudz dārgi, bet tas tiešām ir tās naudas vērts. Sākumā es izvēlējos lētāku matraci, pamēģināju uz tā pagulēt veikalā un sapratu, ka tas man neder. Pēc tam pamēģinājām šo un  vīram tas ļoti iepatikās :))) lai gan viņam vairāk patīk cietāki matrači. Kopumā es ieteiktu, matracis ir patiešām labs!

Helpful review? 10

Jolanta

Mēs guļam uz Heaven Luxury matrača 4 mēnešus. Esam ļoti apmierināti ar pirkumu. Matracis ir šiks, ciets, augsts. Gulta ar viņu kļuva vienkārši karaliska! Mēs mainījām veco matraci muguras sāpju dēļ, meklējām cietāku, pamēģinājām veikalā Luxury, un mēs nolēmām palikt pie tā. Saskaņā ar tā īpašībām matracis ir klasificēts kā cietāks par vidējo, bet tas ir saistīts tikai ar mīkstu lateksa virsējo slāni. Matracis ērti atbalsta muguru, uz tā ir ļoti ērti sēdēt, stiprs atbalsts matrača malās. Gulēšana noteikti ir kļuvusi labāka, sāpes mugurā vairs netraucē. Vecais matracis tika aizvests uz vasarnīcu, bet pēc Luxury vairs nevaram uz tā gulēt, tāpēc arī tur nomainīsim matraci!

Helpful review? 3

Gedeminas

Grezns matracis. Jā dārgais. Bet, apguloties uz tā un pavadot pirmo nakti, visi jautājumi par cenu tika atcelti. Es pat samaksātu vēl vairāk. Šo skaisto matraci saņēmu gada sākumā. Es gribu atzīmēt, ka katru nākamo reizi, kad uz tā guļu, es piedzīvoju arvien lielāku baudu. Pirmajās pāris naktīs sāpēja muguras lejasdaļa. Bet tas ir tāpēc, ka mans mugurkauls pirmo reizi pēc ilga laika bija pareizajā stāvoklī. Sāpes pazuda un tagad katru rītu, kad pamostos, es jūtos kā supervaronis. Apkopē bija nelielas neērtības, taču tas ir ar visiem matračiem vienādi. Tāpēc pelnīti 6 zvaigznes no 5. Iesaku!

Helpful review? 9

Laima

Šis ir dievišķs matracis.Kad tas tika atvests un mēs uz tā gulējām, man galvā bija tikai viena doma - tas ir katra eiro vērts. Ļoti mīksts, skaists un augsts. Es guļu kā karaliene! Beidzot atbrīvojos no bezmiega. 10 punkti.

Helpful review? 15
Are you interested in a specific item?
Our consultant will demonstrate it online and provide answers to all your questions.
You do not need
to turn on the camera

Mattress Grether&Wells HEAVEN LUXURY

Size

Fabric

Bēša

1,493 €

Previous price

1,756 €

Savings

263 €

Are you interested in the product?

You can have the video call with our seller, he will show the product online and answer your questions. You do not need to turn on the camera. Call by video
Фамилия