Are you interested in a specific item?
Our consultant will demonstrate it online and provide answers to all your questions.
You do not need
to turn on the camera

Description

Orland Park double-sided mattress is the realization of all the advantages of Serta Perfect Sleeper collection. In accordance with NSF (National Sleep Foundation) data, this model anatomical effect is 56% higher compared to regular models. The mattress has medium firmness and is suitable for those who estimates refined softness and premium comfort.

Serta Orland Park composition:

 • 720 FLEXZONE Support System block of new generation independent springs with 4D Spring structure which copies every curve of the body thus reducing the toss and turn of the sleeper, as well as accelerating his falling asleep;
 • movements of one-side springs are not connected with the neighbouring ones, which is important for couples with different biorhythm and sensitive sleep;
 • the foam with shape "memory" effect delicately supports the spine;
 • natural latex preserves the original form and the even surface of the mattress through the years, as well as enhances its anatomical features;
 • "breathing" Oxy Comfort system maintains the hygiene of the sleeping place, prevents the spread of microorganisms and extends the life of the mattress;
 • white felt increases durability;
 • comfort system maintains warmth during winter and coolness during summer period;
 • reinforced perimeter enlarges the sleeping place protecting the mattress edge from sagging down.
Extended 10-year warranty (when purchased with the protection cover)!

Advantages of Orland Park:

 • endures regular heavy load;
 • tall mattress with reinforced perimeter which makes it more comfortable to sit on and stand up from;
Serta Orland Park mattress: essential luxury - for a healthy sleep!

Features

 • Type

  Spring with a spring block

 • Height

  32

 • Sleeping place

  Single
  width from 60 to 120 cm

  Three-quarter beds
  width from 120 to 140 cm

  Double
  width from 140 to 200 cm

 • Hardness

  Medium

 • The weight load

  from 140 to 170 kg

 • Features

  two-sided two sides have the same firmness level, but the mattress is reversible

 • Intended for

  For adults

  for couple

 • Filling

  Natural latex
  a natural elastic material with an open structure and high wear-resistance properties

  Putas Orto Foam
  High-elasticity anatomical Orto Foam is a porous, resilient, ultrastrong modern synthetic material

  High-elasticity anatomical Orto Foam
  a high technology material that fully conforms to the shape of the body.

  Natural cotton fibre
  excellently absorbs moisture and has good air exchange allowing the skin to breathe

 • Number of springs

  720 explicitly affects the body support; the more springs there are – the better is the pointwise support of the body

 • Collection

  Serta

 • Spring block

  Support System 4D Spring is a new-generation block with improved anatomical properties. It provides high elasticity, which improves blood circulation, creates a light massage effect and ensures resilient support with increased spring pressure.

 • Zonality

  no zoning

 • Mattress layers

  7

 • Warranty, years

  2

 • Brand

  Serta

Materials and design

Material with memory effect

High-tech material with a memory effect that cavity takes the shape of the body, thereby reducing back pressure.

Natural latex

A porous, resilient, durable material. Produced from the foamed sap of the Hevea rubber tree. It is thermally stable and antiseptic.

OrtoFoam ®

Highly flexible, hypoallergenic, artificial material with double cell structure. It adapts most accurately to the anatomy of the body, providing perfect support for the spine and guarantees a balanced microclimate of sleep.

Felt

Durable wear-resistant material made of natural raw materials. Serves as a hard insulating layer between the springs and the soft filling. White felt is made from purified cotton raw material, has high density and durability.

Advanced Comfort Quilt System

The unique comfort system Advanced Comfort Quilt creates the necessary support, resilience and at the same time tenderness. It consists of soft to the touch knitted fabric with white pine cellulose fibres, anti-allergenic holotech fibres and Serta Oxy Comfort honeycomb foam. Serta OxyFoam noticeably increases air permeability and also has a micro-massage effect. Thanks to the unique patented technology on both sides of the mattress, a comfortable temperature is maintained all year round, regardless of weather conditions - it will not be hot in summer and cold in winter. The upper layer is hygienic and durable.

Product reviews

4,6

for reviews 13 people

75%

9 review

20%

3 review

5%

1 review

0%

0 review

0%

0 review
+ Leave a review

Santa

Varu teikt – šis ir izcils matracis, nežēlojiet naudu savam komfortam. Iesaku visiem!

Helpful review? 1

Svetlana

Es guļu uz šī matrača vairāk nekā sešus mēnešus un man jau ir radies konkrēts iespaids. Attiecībā uz cietību tas ir stingrāks par "vidējo". Nebija svešas smakas. Šī matrača lielākais pluss un mīnuss ir tā augstums. Uz tā nevar uzvilkt nevienu palagu ar gumijas malām, izņemot askonas palagus. Vienatnē to grūti apgriezt, svars nav mazs. Man bija nedaudz jāpierod, bet domāju, ka tas katram ir individuāli. Un man šķiet, ka laika gaitā tas ir kļuvis nedaudz mīkstāks. Vispārējie iespaidi - 5. Rekomendēju.

Helpful review? 0

Zane

Netaupiet uz matrača!!!! Vairākus gadus es gulēju uz parasta lēta matrača, jo ​pēc remonta bija žēl tērēt naudu kaut kam dārgākam. Tagad beidzot esam sapratuši, ka tā darīt nevajadzēja. Tagad es patiešām nožēloju, ka tik ilgi gulēju uz nepareiza matrača. Tas ir kā debesis un zeme!!! Matraci atveda ātri, un tagad tik pat ātri es uz tā aizmiegu! Kvalitāte super. Veselīga miega dēļ patiešām ir vērts tērēt naudu.

Helpful review? 0

Anna

Это прям то, что мне было нужно! Матрас высокий, поэтому на кровать удобно садиться и вставать. По жесткости он средний. Я, конечно, привыкла к более мягким матрасам, но дискомфорта нет. При покупке менеджер сказал, что я буду засыпать на нем мгновенно. Я тогда еще посмеялась, привыкнуть же к новому матрасу надо.))) Но привыкать было не нужно, я действительно сразу же на нем уснула.)) Очень крутой матрас!

Helpful review? 15

Kristīne

Tas ir labākais matracis, kas man jebkad ir bijis. Es pieradu pie matrača mēneša laikā. Es biju ļoti noraizējusies, ka pieļāvu kļūdu ar izvēli, bet nē .... esmu laimīga! Patiešām, tagad gulta ir vieta, kur jūs patiešām vēlaties nokļūt pēc iespējas ātrāk)))) Man ir sāpoša mugura un agrāk piecēlos kā salauzta sile, bet tagad pieceļos un neatceros par šīm sāpēm. Starp citu, uz tā patiešām, kā aprakstā rakstīts, jūs apgulaties un nemanāmi aizmiegat. Cietības ziņā tas ir vidējs, gribēju mīkstāku, bet nenožēloju šo izvēli, tiešām iesaku šo matraci!!!!

Helpful review? 0

Jurijs

Matracis kopumā apmierina. Tas ir augsts, kvalitatīvs, komfortabls, bet priekš manis tomēr par cietu. Varbūt laika gaitā tas kļūs mīkstāks, daži tā raksta atsauksmēs. Nav svešas smaržas.

Helpful review? 2

Elina

Matracis wow!!! Viena problēma, mans čihuahua nevar uz tā uzlket - pārāk augsts)) Es iesaku, labākais matracis!

Helpful review? 0

Вячеслав

Пользуемся матрасом неделю, читал, что у некоторых покупателей есть посторонний запах, за что я опасался, у нас абсолютно не наблюдается такого эффекта, чему очень рад. Мне кажется, что жесткость матраса выше, чем средняя, я бы купил сейчас мягкий, но может быть разносится. В целом все отлично.

Helpful review? 14

Юля

Матрас просто супер Ничего комфортнее не встречала Сплю на нем 2 месяца, жалею что раньше экономила на матрасах.

Helpful review? 26

Laura

Gribējām augstu matraci. Salonā gulējām uz daudziem. Apstājāmies Serta Orland Park izmērā 180 x 200. Izvēle nepievīla - guļam, nav smakas, sāni nesāp :). Piekrītu citām atsauksmēm - matracis ir smags, pat vīrietim ir grūti to apgriezt.

Helpful review? 6

Iveta

1. Attiecībā uz smaržu - tas spēcīgi smaržo apmēram trīs dienas pēc izpakošanas, tad smarža pazūd. Un tas ir norādīts instrukcijās, tāpēc šajā punktā viss ir kārtībā. 2. Piegāde - puiši nedaudz pārpratuši, liftā tik liels matracis neielien. Salocīt uz pusēm praktiski nav iespējams un nav ieteicams. Atgādinu, ka matrača biezums ir 32 cm. Salocīšana var viegli sabojāt iekšpusi. 3. Ērtības - pirmajā ekspluatācijas mēnesī matracis izrādījās ļoti ciets, sākumā pat bija diskomforts. Bet tad, pēc pielāgošanās, apmēram pēc mēneša viņš kļuva mīkstāks un ērtāks. Pirms šī matrača pagulējām uz viesiem iespējamiem variantiem un šis bija vienīgais matracis, uz kura partnera kustības praktiski nav jūtamas

Helpful review? 0

Maija

Es izmantoju matraci 1,5 gadus, ļoti šiks izmērs 180 * 200. Gulēt uz tā ir prieks. Es pētīju daudzus matračus, gulēju uz daudziem) Pastiprinātās malas ir ļoti ērtas. Vienīgais negatīvais ir tas, ka to ir grūti apgriezt pašam, tāpēc periodiski, kad tas ir nepieciešams, jāmeklē kāds, kas var palīdzēt)

Helpful review? 9

Gita

Labdien. Iegādājāmies šo matraci 2020. gada oktobrī, un pēc vairāk nekā 1.5 gadiem varu teikt, ka esam ļoti apmierināti ar pirkumu. Kad pirkām vēl nebija gultas un gulējām uz paša matrača)) Bet nedaudz vēlāk mēs iegādājāmies gultu un viss ir kārtībā. Matracis ir tik labs, ka iesaku iegādāties gultu bez līstēm t.i. lai būtu cieta pamatne.

Helpful review? 9
Are you interested in a specific item?
Our consultant will demonstrate it online and provide answers to all your questions.
You do not need
to turn on the camera

Mattress Serta ORLAND PARK

Size

1,206 €

Previous price

2,412 €

Savings

1,206 €

Are you interested in the product?

You can have the video call with our seller, he will show the product online and answer your questions. You do not need to turn on the camera. Call by video
Фамилия